Jak wspomagać naukę angielskiego w domu 

Jak wspierać rozwój językowy przedszkolaków oraz dzieci w klasach 1-3 – wskazówki dla RODZICÓWDrogi Rodzicu, wiem, jak bardzo zależy Ci na jak najlepszym starcie dla swojego Dziecka. Zapisanie na angielski i te dwie lekcje tygodniowo to jednak za mało, aby dziecko 'opanowało' materiał nauczania. Tak małe dzieci mają naturalną chęć uczenia się i poznawania wszystkiego co nowe, w tym języka obcego. Na zajęciach w DICE staramy się, aby dla Waszych dzieci nauka angielskiego kojarzyła się z czymś fajnym, przyjemnym. Chcemy wzbudzić entuzjazm dzieci do nauki angielskiego. Nabywanie języka to rzecz indywidualna, ale są pewne uniwersalne wskazówki co do tego jak można wspierać w domowych warunkach rozwój językowy dzieci:


  • Chwal swoje Dziecko jak najczęściej. Nawet za najmniejsze, najdrobniejsze próby wypowiedzenia czegoś. To dla niego naprawdę trudne z początku :) Wychodzę z założenia, że dobrego słowa nigdy za wiele!

  • Uwierz w swoje Dziecko. Małe dzieci miewają gorsze i lepsze dni. Nie skupiaj się na porażkach, ale na tym co wyszło i się udało.

  • Utrwalaj przez zabawę i z wesołą miną poprawną wymowę, ale nie poprawiaj na siłę. Małe dzieci naprawdę starają się. A poprzez ciągłe poprawianie mogą się wycofać i zniechęcić, jak każdy. Jeżeli znasz angielski, nie wstydź się swojej wymowy i możliwych błędów. Dla Dziecka to nie jest istotne, ważne, że się razem bawicie i czerpiecie przyjemność ze wspólnej nauki/ zabawy. Wierzcie mi, że wyjeżdżając za granicę też spotkacie osoby, co będą miały 'dziwny' akcent i mówiły niekoniecznie gramatycznie :)

  • Ne wywieraj presji na Dziecku, aby mówiło po angielsku. Niektórym Dzieciom trzeba więcej czasu.

  • Testuj Dziecko przez zabawę :) Naprawdę, wtedy będzie weselej i będzie mniej marudzić, że znów tylko je sprawdzamy. Są różne drogi osiągnięcia tego samego celu. Niektóre Dzieci wręcz odmawiają odpowiadania na pytanie 'jak jest pies?'. Wiedzą, ale nie powiedzą, bo są mądre i wiedzą bardzo dobrze, że chcemy je przepytać, sprawdzić. Jeżeli chcesz sprawdzić co tak naprawdę nauczyło się Twoje dziecko, zrób to tak, aby nie wiedziało, że je testujesz!

  • Aby Dziecko czerpało jak najwięcej z angielskiego, powinno być wręcz 'otoczone' językiem, bombardowane z wielu stron poprzez dostarczanie wielu bodźców językowych! Czytaj, czytaj, jak tylko masz chwilkę:) Jest na allegro bardzo dużo używanych książek dla małych dzieci w języku angielskim. Oglądaj bajki w języku angielskim (pewnie jest możliwość włączenia po angielsku na niektórych kanałach), piosenki na youtube (praktycznie wszystkie piosenki co śpiewamy na angielskim mają swoje wersje na youtube), czy płyta CD z piosenkami w radio (nasz podręcznik Pandy the Panda zaopatruje Was w płytę z piosenkami).

  • Co ważne, nie przepytuj dziecka z każdego słówka! Małe Dzieci uczą się kontekstowo. Prawdopodobnie nie będą potrafiły przetłumaczyć zdania w bajce, ale będą potrafić wnioskować, co się stało :) Jest to BARDZO WAŻNA zdolność! Na wielu egzaminach późniejszych czy czytając książkę po angielsku, wiele słówek trzeba i tak zgadywać z kontekstu.

  • Każde Dziecko uczy się w inny sposób. Ale generalnie jest jedna wspólna cecha- muszą coś dotknąć i pomacać :) A robiąc to, uczą się najlepiej. Często zdarza się, że jak zapytacie Dziecko niespodziewanie 'Jak jest auto?' to często po prostu nic nie powie i zakładamy, że nie pamięta. Ale jak już damy mu obrazek lub prawdziwe autko i zapytamy ponownie 'jak jest to auto?' to już mu się prawdopodobnie przypomni. Całkowicie w normie :)

Tak, nauka języka obcego to nie tylko praca na lekcji. Zajęcia 2x tygodniowo cudów nie zrobią. Nabywanie języka OBCEGO jest zdecydowanie cięższe niż nabywanie języka ojczystego, ale o tym może innym razem:P 

Pamiętaj, że TY też jesteś nauczycielem swojego dziecka! Wierząc w swoje Dziecko dajesz mu sygnał, że potrafi i da radę!


Paulina Łoboda

DICE

Write a comment

Comments: 0