Jak zmyć barwnik spożywczy?

No tak, stało się. Scena jak z horroru :) Zrobiliśmy farbki, a dziecko zamiast malować na kartce, pomalowało siebie. Albo gorzej- wylało przez przypadek na siebie farbkę na bazie barwnika. Niby ma te trzy lata plus, ale... no zdarzyło się. Na pocieszenie- u mnie też! Ba, u mnie mój dumny 3,5 latek uparł się, że pomaluje sobie palce. Bo chce mieć niebieskie. Nie podobają mu się jego palce, to chce niebieskie. I tyle. No cóż, przynajmniej to marzenie dziecka mogłam spełnić. I Wyglądało to tak:

Pomalował i biegnie do łazienki, że chce ręce umyć... a tu nie schodzi. Szoruję, a tu nadal niebieska ręka. Cała niebieska! Trochę się podziwił, ponarzekał, zrobił wielkie oczy i ... postanowił, że spróbuje w wannie myć rękę. Posiedział w wannie jakieś 15 minut, dałam piany dużo (płyn do kąpieli) i sama się zdziwiłam, że praktycznie po niebieskiej ręce nie ma śladu. Nie wiem, może zanurzona ręka jakieś 15 minut w wodzie z pianą i barwnik się 'rozpływa'. Generalnie jak ja mam ręce kolorowe od zabaw z barwnikami, to po paru dniach same plamy znikają. W końcu barwnik zejdzie. Ważne, że nie jest szkodliwy raczej dla skóry, w końcu barwniki są teoretycznie jadalne (służą jako jedne z niesłynnych E -dodatków do żywności).


Inne sposoby na zmywanie barwników ze skóry (można próbować, z różnym rezultatem)- jak macie jakieś swoje sprawdzone pomysły, piszcie śmiało w komentarzach:

 1. OCET+ SODA OCZYSZCZONA

 • Najpierw pod wodą spróbuj jak najwięcej barwnika zmyć i wytrzeć np. ręcznikiem papierowym (zwykły ręcznik będzie trudny do wyprania).
 • Namocz cały ręczniczek papierowy octem i wytrzyj plamy z barwnika na dziecku. Wymieniaj ręczniki, gdy są poplamione. Przemyj wodą tam, gdzie były plamy.
 • Jak nadal nie zeszły plamy, przygotuj miksturę z małej ilości wody i sody oczyszczonej. Delikatnie próbuj zmyć tą miksturą plamy z ciała. Przemyj. Później możesz próbować octem na przemian z miksturą z sody oczyszczonej.

Niestety małym dzieciom brakuje cierpliwości, więc czynności można powtarzać co pewien czas, a nie wszystko naraz. Aby zatrzymać trochę dziecko zaangażowane w mycie, można zrobić ' małe wybuchy', czyli wymieszać około szklankę octu z kilkoma łyżkami sody – może dziecko się zainteresuje co się stało i chętniej będzie kooperować. 'Małymi wybuchami' można również spróbować zmywać plamy:) Oczywiście nigdy nie pocieraj za mocno plam, aby nie zranić skóry – w najgorszym wypadku nawet najbardziej uporczywe plamy w końcu zejdą. OSTROŻNIE Z SODĄ OCZYSZCZONĄ – zbyt długie pocieranie wrażliwej skóry może spowodować ból.

 1. WODA UTLENIONA -przemywaj wodą parę minut.

 2. PASTA DO ZĘBÓW (nie żelowa!) - szoruj delikatnie około minutę.

Jak zauważysz swoje dziecko kolorowe od barwnika, po pierwsze i najważniejsze:

ZACHOWAJ SPOKÓJ. W najgorszym wypadku, jak zawiodą wszystkie metody zmywania barwnika, w końcu barwnik zniknie.  

Write a comment

Comments: 12
 • #1

  Caroline (Saturday, 28 November 2015 16:54)

  Dzieki za porady

 • #2

  Caroline (Saturday, 28 November 2015 17:05)

  Polecam delikatnie pumeksem przejechać❤

 • #3

  Caroline (Friday, 25 March 2016 11:19)

  Pasta działa cuda!

 • #4

  Patka (Saturday, 25 March 2017 20:15)

  Było to tak: koleżanki przyszły do domu i Głupi a zabawa-zgadnij co masz w buzi. Wpadł ktoś na pomysł że da koleżance do buzi barwnik. Ona wypluła-Bo gorzki, i calutenki dom niebieski. W nocy trochę znikło i po 12 myciach podłóg-hurra!! ! Udało się!! ! Na szczęście dało się zmyć i z podłóg i z ciuchów Ale nie żyło się z NOWYCH BLATÓW-matka mnie zabije--Jestem cała niebieska i calutenki dom jest niebieski i koleżanki niebieskie! Na szczęście po 3 godzinach kąpieli z gorącą wodą i pianą (płynem do kąpieli) znikło!

 • #5

  Patka (Saturday, 25 March 2017 20:17)

  Jeszcze sorki za błędy:)

 • #6

  Natix MSP (Friday, 30 March 2018 15:16)

  Hejka! Ja na Wielkanoc jajeczka farbowałam farbkami specjalnymi. Ręka, nos, twarz całe w pseudo barwnikach spożywczych :o Aż znalazłam Panią i nie płynem do kąpieli, tylko szamponem do włosów! HAHA ZMYŁO SIĘ! Dziękuję za poradę i pozdrawiam:).

 • #7

  Iwona (Friday, 30 March 2018 21:37)

  Właśnie robiłam jajka do święconki i chyba wypróbuję bo mam całą rękę fioletowa a paznokcie czarne :( ocet nie pomógł, nie doczytałam i wsypalam sodę do octu i też nie pomoglo , zmywacz do paznokci bez szans.mize ten szampon mnie uratuje..

 • #8

  alice (Sunday, 24 June 2018 18:03)

  Have fun and games

 • #9

  Klau (Tuesday, 14 April 2020 15:48)

  Niestety mydła praktycznie nic nie dały. Szampon lepiej. Ale sukcesem była pasta BHP. No i dzieci się cieszyły, że zabawa z piaskiem blotnym

 • #10

  Nellll (Saturday, 21 November 2020 20:50)

  Pomocy! Mama jest na mnie wkurzona bo koleżance się barwnik spożywczy na podłogę wywalił i jest cała zielona. Próbowałyśmy wodą, sodą i octem-nic nie działa. Pomooocyyyy!!!!!!

 • #11

  Ewa Majka (Friday, 02 April 2021)

  ani soda ani ocet nie pomaga nawet cif nie rusza

 • #12

  Ina (Tuesday, 22 November 2022 09:14)

  Witam, przez przypadek odkryłam najlepszy sposób zmywania barwnika spożywczego- mydełko do odplamiania; takie, którego używa się do zapierania plam na ubraniach. Rewelacja, barwnik znika prawie w 100% przy pierwszym myciu:)