Pacynkowo, czyli o pacynkach  na lekcji 

 

Dziś w końcu zabrałam się do innego aspektu nauczania przez zabawę przedszkolaków- wykorzystywania maskotek pacynek podczas zajęć :) Zapewne zgodzicie się ze mną, że generalnie dzieci lubią pluszaczki i pacynki. Tak, wiem, dzieci powinny lubić się uczyć, a ja tu o pacynkach :) Przychodzę na lekcję z nadzieją, że dzieciaki czekają na mnie. Gdzie tam! Te wyczekujące, tęskne wzroki są za... pacynką! Zacznijmy od tego, że pacynki mogą być naprawdę różnego rodzaju – takie na rączkę, takie na palce, takie w zrobione ze skarpet, takie namalowane pisakiem na naszych palcach.

 

Dlaczego używam pacynek podczas zajęć?- w skrócie

 

 • Mój ulubiony powód – bo dzieci je raczej uwielbiają :)
 • Ponieważ lekcja w ten sposób staje się o wiele bardziej atrakcyjna.
 • Ponieważ dzieci będą chętniej przychodziły.
 • Ponieważ dzieci małe dzieci chętniej posłuchają pacynki  niż nas, nauczycieli :)
 • Ponieważ to, co powie pacynka, dotrze łatwiej do dziecka niż to co powie lektor/ nauczyciel.
 • Ponieważ małe dziecko chętniej 'otworzy' się przed pacynką niż przed nauczycielem.
 • Pacynki ożywią każdą lekcję, historyjkę, opowiadanie, piosenkę...
 • Ponieważ to takie śmieszne, jak pacynka śpiewa, bawi się, myli!
 • I pewnie wiele, wiele innych powodów!

Co można robić z takimi pacynkami?

 

 • Przedstawić dzieciom pacynkę jako native speaker'a, czyli kogoś, kto mówi tylko po angielsku. W ten sposób dzieci będą miały wewnętrzną motywację do odzywania się po angielsku do pacynki :)
 • Rozśmieszać pacynką, rozładowywać atmosferę, wykorzystywać, gdy jest problem ze skupieniem uwagi wśród dzieci:) A o to nietrudno! Ważna rzecz-trzeba zawsze pamiętać, by zmieniać głos przy pacynce i trochę się powygłupiać!
 • Pacynki na palce jako element piosenki, wierszyka- wyliczanki Bardzo fajnie pacynkami na paluszki można przedstawić  niektóre  znane piosenki, tj. 'Five Little Ducks' lub  inne znane rymy. 
 • Niech jedna pacynka będzie naszym klasowym 'rozśmieszaczem!'- czyli tą, co wiecznie robi błędy, wiecznie upada, wiecznie narzeka, wiecznie.... coś tam :) Dzieci z pewnością będą spieszyć z pomocą, by poprawić błędy robione na lekcji przez pacynkę!
 • Pacynka/maskotka  jako 'lodołamacz'. Niektóre dzieci chętniej będą odpowiadały pacynkom niż dzieciom. Jeżeli dziecko jest bardziej nieśmiałe i długo rozgrzewające się, pacynka może zdziałać cuda. O wiele fajniej odpowiedzieć śmiesznej pacynce niż nauczycielowi :)
 • Pacynka/maskotka jako inicjator zabawy. Udajemy, że to pacynka chce się w coś pobawić, zapytać, dowiedzieć, itp. Prawdę powiedziawszy, to tak często robię z moim  przedszkolakiem jak aktualnie, chwilowo i obecnie nie ma najmniejszej ochoty  wykonać jakiegoś ćwiczenia, które teoretycznie powinien wykonywać w ramach terapii.Biorę maskotkę/ pacynkę i wołam 'Ej, zobacz, ten piesek nie może poradzić sobie z tym ćwiczeniem...pomożesz mu? (lub sprawdź, czy na pewno dobrze zrobił)'. Mnie często nie posłucha, ale pacynkę/maskotkę, to już raczej tak :) No chyba że ma naprawdę  kiepski dzień. 
 • Pacynka/ maskotka jako uczestnik zabawy.... Podrzucaliście kiedyś z dziećmi gigantyczną maskotkę na chuście animacyjnej śpiewając jakąś piosenkę po angielsku? Tak, to ciężkie, bo dzieci zazwyczaj się już chichrają :)

 

No jak, przez zabawę, a gdzie tzw. dyscyplina?

 

Wierzcie mi lub nie, ale przeczytawszy wiele książek o uczeniu małych dzieci, nigdzie nie wspominano nawet o czymś takim jak 'trzymanie dyscypliny na lekcji'. Wśród dzieci w wieku przedszkolnym nie chodzi o tzw. dyscyplinę, ale o utrzymanie koncentracji dzieci. I to jest najtrudniejsza część zajęć, dlatego pacynki tutaj naprawdę pomagają. I całkowicie nie martwi mnie to, że dzieci bardziej słuchają pacynki niż mnie. Naprawdę. Małe dzieci mają małe możliwości koncentracji uwagi. Jeżeli coś się przedłuża, coś je nudzi – to nie współpracują. Czasem mają gorsze dni i prawie wszystko je nudzi – zdarza się i tak!

 

A co jeśli...

 

...to pacynka stanie się ważniejsza od nauczyciela? Ponieważ u mnie często to pacynka dzieci o coś prosi, a nie ja,i to pacynek dzieci chętniej się słuchają :) I co z nami, nauczycielami i naszym 'autorytetem'? No cóż, to normalne, że dla małych dzieci bardziej atrakcyjne są pacynki. Ale nie ma co się martwić, bo fascynacja pacynkami nie trwa wiecznie. No i przecież to pacynki są naszymi pomocnikami, bo dzieci generalnie słuchają się poleceń pacynek, więc dajemy im dobry wzór. Jak skończy się fascynacja pacynkami, wejdą w etap słuchania bardziej nauczycieli, a przynajmniej mam taką nadzieję:) Spokojnie, u gimnazjalistów nie stosuję pacynek. A zapewne by chcieli  :)

 

Spróbujcie pobawić się z dziećmi pacynkami w domu :) Sprawdźcie, czy dzieci faktycznie mówią chętniej w zabawie z pacynką!

 

Paulina Łoboda

Write a comment

Comments: 1
 • #1

  Isis Rusin (Monday, 06 February 2017 15:27)


  It's difficult to find experienced people in this particular topic, however, you sound like you know what you're talking about! Thanks