'Slime', czyli 'gluty'

'Slime', czyli 'gluty'. To, z czym 'nie wiadomo co robić' i 'o jeny, ale to ohydne'. Innymi słowy, dzieci generalnie je UWIELBIAJĄ- straszyć siebie, rozciągać, obserwować, ugniatać...itp. Ba, nie tylko dzieci :) Niestety droga do zostania 'mistrzem glutów' nie jest łatwa- spróbuję ją Wam wytłumaczyć krok po kroku. Proszę, doczytajcie do końca moje uwagi, zanim zaczniecie 'glutowanie'.

Uwaga! Nie zniechęcajcie się za pierwszym razem- MI TEŻ NIE WYSZŁO.Jako dowód daję zdjęcie!  Ale w sumie mimo iż mi nie wyszło, dziecię nawet tego nie zauważyło i bawiło się tym, co mi wyszło. Bo zazwyczaj wychodzi, ale nie tak jakbym dokładnie chciała :) 

Do rzeczy.

Co potrzeba?

  • Kleje (około 2 opakowania klejów w płynie- te długie przezroczyste)
  • Barwnik spożywczy (jeżeli nie posiadacie barwnika, do szklanki wody wrzućcie kawałki bibuły)
  • Borax – tak, to jest najbardziej kłopotliwy składnik. Ale jak już kupicie opakowanie całego boraxu na allegro, to starczy na 'zaglutowanie' całego pokoju :) A, do czego innego można wykorzystać Borax jest np. napisane tutaj.

Jak zrobić 'gluta'?

  1. Przygotowuję dwie szklanki.

  2. Podgrzewam wodę w czajniku. Do pierwszej szklanki wlewam ciepłą wodę (około 1 szklanka) i dodaję 1 łyżeczkę boraxu. Ta ciepła woda jest naprawdę ważna, w zimnej wodzie nie wychodziło mi wymieszanie boraxu z wodą :) Mieszam borax z wodą do momentu aż borax się rozpuści.

  3. Do drugiej szklanki dodaję kolorową wodę (zabarwioną barwnikiem lub bibułą) aby woda stanowiła około ½ pojemności szklanki. Następnie dodaję kleje, aby zajęły drugą połowę szklanki (czyli aby kleje stanowiły ½ szklanki). Mieszam klej z wodą.   

4. Biorę większą miskę i wlewam tam szklankę z boraxem. Następnie do boraxu dodaję szklankę kleju z wodą. Powoli mieszam i już powoli 'glut' powinien się formować. Pozostałość wody z miski wylewam do zlewu (czasem może być tego sporo), a gluta chwytam w ręce i ugniatam trochę. Gotowe!

Brzmi skomplikowanie, ale taki glut starcza naprawdę na długo! Przechowywany w szczelnie zamkniętym plastykowym pojemniku jeszcze mi się nie zepsuł :)

Uwagi:

  • Zabawa przeznaczona zdecydowanie dla starszych dzieci, minimum 3+, a nawet na te starsze zawsze trzeba uważać. BORAX NIE JEST JADALNY!  Poza tym mam spore wątpliwości co do wielogodzinnej zabawy glutem ze względu na to, że jest to rodzaj soli  mogącej podczas długiego kontaktu ze skórą wywołać podrażnienia. 
  • Gluty mogą wyjść o różnej konsystencji, w zależności od proporcji. Czasem dawałam 3 opakowania kleju, to wtedy wchodził bardziej zwarte, mniej płynne:)

Inne przepisy:

 

Miłej zabawy!

Paulina Łoboda

Write a comment

Comments: 0