Glut bardzo rozciągliwy, czyli inny 'slime'

Dla wielbicieli wszelkich rozciągliwych mas, w tym  ‘glutów’, mam dobrą i złą wiadomość. Zła wiadomość  jest taka, że nadal nie udało mi się zrobić fajnego, rozciągliwego ‘gluta’ bez boraxu. Próbowałam  ‘flubbera’ bez boraxu według przepisu tutaj, używając ręcznie robionego krochmalu (w Polsce ciężko kupić krochmal w płynie, chyba tylko przez allegro) i…. nie wyszło. Całkowicie  się nie kleiło. Dobra wiadomość jest taka,  że próbując  uratować sytuację dodałam borax i wyszedł całkiem nowy, super ‘glut’ J   O wiele  bardziej rozciągliwy, dłuższy i  chwilowo jest większym hitem u mojego dziecia niż  ten ‘slime’ stąd

Co potrzeba?

1 szklanka:

 • 1 szklanka ciepłej wody
 • 1 łyżka boraxu
 • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
 • Barwnik spożywczy lub kolorowa woda (zabarwiona np. bibułą)

2 szklanka:

 • 0,5 szklanki wody
 • 2 kleje płynne, przezroczyste (nie mogą być te białe biurowe!)

 

 

Jak to zrobić?

1.       Przygotowuję 2 szklanki. Do pierwszej  wlewam ciepłą wodę (aby była  prawie 1 szklanka), dodaję łyżkę boraxu i mieszam, aż borax się rozpuści. Dodaję 2 łyżki mąki ziemniaczanej i mieszam, aż woda połączy się z mąką. Zabarwiam wodę barwnikiem.

2.        W drugiej szklance wlewam wodę (aby stanowiła około 0,5 pojemności  szklanki) oraz wyciskam dwa kleje. Wszystko dokładnie mieszam, aby klej połączył się z wodą.

3.       Do większej, osobnej miski wlewam ponownie pomieszaną (aby mąka ziemniaczana nie osiadła za bardzo)  wodę z boraxem  (i mąką i barwnikiem). Dodaję  wodę z klejem i mieszam łyżką drewnianą chwilę.  

4.       Teraz pora na ręce J Teraz  ręce mieszają  i ugniatają dokładnie i długo  (około 5 minut)  to, co powstało.  Mi udaje się czasem nie wylewać nadmiaru wody, mąka ziemniaczana wszystko ładnie chłonie.

 

5.       Uwaga! Może się wydawać, że nie wyszło. Że się klei i lepi, i jest za mokre.  Wtedy najlepiej odstawić na jakieś 15 minut i po  15 minutach zobaczyć, czy  jest już rozciągliwe i czy się klei nadal.  Jeżeli nadal się klei – może spróbować  dodać więcej mąki ziemniaczanej i znowu ugniatać i odstawić.  Mam wrażenie, że ten ‘glut’ im  dłużej leży, tym fajniejszy. Raz przesadziłam z mąką ziemniaczaną i  myślałam, że nie wyszedł, bo w ogóle się nie chciał rozciągał tylko się łamał i targał. Rano jak do niego zobaczył był super rozciągliwy J  Poeksperymentujcie, a zobaczycie, że jakoś wyjdzie!  Po czym poznać że wyszedł? Jest rozciągliwy i raczej nie przykleja się do powierzchni, mimo że wygląda na lepkiego. Można go raczej spokojnie wałkować (nie przyklei się), ale to u mnie udało się dopiero drugiego dnia. To typ gluta, który musi trochę poleżeć :)

Co daje taka zabawa?

·         Zabaw sensoryczna mająca na celu stymulowanie  w szczególności  zmysł dotyku,  typ zabawy sensorycznej 'średni'

·         Ćwiczy układ proprioceptywny-  generalnie dzieci lubią rozgniatać i ugniatać gluta J

·         Pomaga w skupieniu oraz koncentracji

·         Tak  jak w przypadku innych mas plastycznych, plasteliny lub ciastoliny, wspiera rozwój motoryki oraz koordynacji ręka-oko, poprzez liczne ćwiczenia z lepienia, wykrajania, wałkowania itp. 

·         ‘Slime’ jako eksperyment pobudza ciekawość  świata, dzieci zazwyczaj chcą się dowiedzieć, dlaczego tak się ciągnie i jak to jest zrobione

·         Pobudza  wyobraźnię i  promuje kreatywność, dzieci już same wymyślą co by zrobić z tą masą. I naprawdę, często nas zadziwią swoimi pomysłami.

Uwagi:

 • Zabawa przeznaczona zdecydowanie dla starszych dzieci, minimum 3+, a nawet na te starsze zawsze trzeba uważać. BORAX NIE JEST JADALNY!  Poza tym mam spore wątpliwości co do wielogodzinnej zabawy glutem ze względu na to, że jest to rodzaj soli  mogącej podczas długiego kontaktu ze skórą wywołać podrażnienia. 
 • Gluty mogą wyjść o różnej konsystencji, w zależności od proporcji. Czasem dawałam 3 opakowania kleju, to wtedy wchodził bardziej zwarte, mniej płynne:)

Na zdjęciu wyżej jest zielony glut, który już zasechł po paru dniach intensywnego użytkowania. Bardzo fajnie się z  niego robiło różne wykrajane rzeczy :)

 

 

A tu "flubber" na imprezie Fantasjon :)

Inne moje przepisy związane z glutami:

Miłej zabawy!

Paulina Łoboda

Write a comment

Comments: 7
 • #1

  hania (Friday, 17 March 2017 13:53)

  Czy slime schodzi z ubrań? Jak tak to jak się tego pozbyć?

 • #2

  ola (Tuesday, 09 May 2017 19:51)

  dziękuje

 • #3

  ola (Thursday, 11 May 2017 14:54)

  zrobiłam

 • #4

  Maciek (Wednesday, 14 March 2018 07:15)

  można zrobić z kleju białego tylko musi to by klej SZKOLNY czyli PVA

 • #5

  Marta (Friday, 20 April 2018 15:57)

  Czy można zamiast boraxu dodac płyn do soczewek i sode? Gdzie go przechowywać?

 • #6

  Nadia (Friday, 18 May 2018 15:33)

  Co zrobić żeby mój slime się rozciągał???

 • #7

  blanka (Wednesday, 25 July 2018 10:49)

  slime jest bardzo fajny bo się bawiłam slimem i misie bardzo bodobalą i dam psebis na slime płyn obojentny monka i pianka do golenia i cukier dzienki za posufanie pa