Dotykowe zgadywanki

Dzisiaj znowu o chuście,  ale tym razem zabawa głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym.  Fajnie wykorzystać fakt, że dzieci chustę animacyjną  generalnie bardzo lubią i najchętniej to by ją  w ogóle nie puszczały z rąk J  Chociaż dzisiejsza zabawa bardziej z ‘dotykowych’ niż ruchowych. Ja na razie korzystałam z tej zabawy przy okazji nauki kolorów oraz  przy powtarzaniu słownictwa związanego z  zabawkami. 

 

Co potrzeba?

  • Chusta animacyjna (tutaj  w domowych warunkach bardzo dobrze sprawdzi się prześcieradłu lub jakiś kolorowy kocyk)
  • Zabawki lub inne przedmioty, które chcemy, aby dziecko się nauczyło w języku angielskim

Wykonanie:

 

WERSJA I

 

Pod chustą chowam kilka (4-5 ) przedmiotów (prawdziwych, nie kart obrazkowych!), które chcę,  aby dzieci odgadły. Oczywiście te przedmioty są tak schowane, aby dzieci je nie widziały. Zadaniem dzieci jest  dotykanie przedmiotów przez chustę i zgadywanie, co właśnie znaleźli. Można to oczywiście zrobić w inny sposób, tj. ja najpierw mówię  np. ‘find a doll’,  a dziecko próbuje właśnie ‘wymacać’ pod chustą tylko lakę. Do momentu, aż trafi na tę lalkę J

 

WERSJA II

 

Wersja druga ma za zadanie ćwiczyć sprawność receptywną, tj.  np.  rozumienie poleceń.  Gdy dzieci nie patrzą, układam pod konkretnymi kolorami na chuście  przedmioty, które chcę, aby odgadnęli. W tej wersji zabawy pytam dziecko, co znajduje się pod konkretnym kolorem. I tutaj bardzo fajnie i często dzieci  podłapują znaczenie  przyimka, jakim jest ‘under’. A z przyimkami zazwyczaj jest problem, nawet u starszaków J  Oczywiście można tę zabawę użyć jako powtórkę kolorów, ale często kolory są najmniejszym problemem. 

 

WERSJA III

Tutaj ważne, aby dziurę w środku chusty powiększyć na tyle, aby zmieściła się tam ręka dziecka.  Chustę rozkładam, a wszystkie przedmioty, które chcę, aby dziecko odgadło, chowam w pobliżu tej dziury, oczywiście pod chustą.  Albo zachęcam dziecko do włożenia ręki w dziurę i odnalezienia wyznaczonego przeze mnie przedmiotu, albo proszę o nazwanie przedmiotów, które właśnie dotyka.

 

Podobną zabawę przeprowadzałam z  pudłem, do którego trzeba było włożyć rękę i zgadnąć, co się właśnie trzyma w ręce. 

Co daje taka zabawa?

  • Powtórzenie słownictwa w atrakcyjny dla dzieci sposób
  • Dotykając i zgadując, dziecko skupia się na informacjach  wysyłanych do mózgu przez opuszki palców, co wpływa pozytywnie na rozwój sfery poznawczej dziecka.
  • Jest to zabawa  tzw. dotykowa, która pełni bardzo istotną funkcję w przypadku dzieci z podreaktywnością dotykową, tj. takich, co potrzebują stymulacji dotykowej. 

Paulina Łoboda

 

 

 

Write a comment

Comments: 0