Spinnery na angielskim- tworzenie historii

Jak wiecie, największy nacisk kładziemy w DICE na język mówiony, staramy się stymulować mówienie w jak najbardziej atrakcyjny sposób.  Jest to ważne szczególnie w grupach na wyższym poziomie zaawansowania, gdy kursanci posiadają już pewien zasób słownictwa, a często pojawia się problem z tzw. "productive skills", czyli m.in. mówieniem. Tutaj z  pomocą   przychodzą mi m.in. "spinnery". Przez "spinnery" rozumiem te gry  planszowe, w których trzeba kręcić koło i wylosować jakieś zadanie. Większość spinnerów wygląda mniej więcej tak:

Na czym to polega?

Na szczęście, spinnery są bardzo proste. Wystarczy zakręcić kołem i czekać, jakie pole wskaże strzałka!

Rodzaje spinnerów, z jakich korzystam:

Storytelling spinner - uczestnicy zabawy losują  postać, której historię będą opowiadać. W zależności od poziomu zaawansowania kursantów, dodajemy coraz więcej elementów historii. Strzałki na spinnerach wyznaczają nam pewne kluczowe punkty (np. cechy charakteru postaci z opowiadania lub miejsce, w którym coś się wydarzyło), ale to od kursantów zależy jakimi elementami urozmaicą opowiadanie i czym zakończy się historiaJ

Są również spinnery gramatyczne, które sugerują, jaką strukturę gramatyczną należy użyć w wymyślonym  odpowiadaniu/ zdaniu, ale  to zadanie dla zdecydowanie bardziej  zaawansowanych kursantów. 

Innym rodzajem spinnera, z którego lubię  korzystać, to spinner tematyczny- strzałka wyznacza tylko temat, na jaki mamy rozmawiać z uczestnikami zabawy. 

Dlaczego lubię spinnery?

  • Zasady  spinnerów są bardzo proste, nie trzeba zagłębiać się w reguły i czytać dokładnie instrukcje.
  • Atrakcyjnie wyglądają i kursanci je generalnie lubią.
  • Są idealne dla osób w każdym wieku- lubią je zarówno dzieci, jak i dorośli.
  • Stymulują mówienie poprzez opowiadanie historii,
  • Kursanci zazwyczaj zaskakują swoją pomysłowością :)
  • Nieprzewidywalność- nigdy nie wiadomo, jaka historia powstanie!

Oczywiście podobne spinnery można zrobić w domu z  pinezki, kartki papieru i  kredek. I samemu wymyślić kategorie do rozmówJ

Inne zabawy na  "storytelling", czyli opowiadanie historii:

Paulina Łoboda

 

Write a comment

Comments: 0