Chusta dźwiękowa, czyli o książkach dźwiękowych na angielskim 

Osobiście lubię książki dźwiękowe i, jeżeli jest tylko ku temu możliwość, wykorzystuję je w swoich młodszych grupach. Najważniejsze dla mnie jest, że dzieci je lubią i z chęcią zgadują odgłosy jakie słyszą. Słuchają moich opowieści o zwierzątkach. Aktywnie uczestniczą w zabawach,  w których wykorzystuję książki  z dźwiękami. Tylko, oczywiście, starają się zgadywać w  języku angielskim J

Z CHUSTĄ:

  • Zazwyczaj prezentuję dzieciom książeczkę ukrytą pod chustą. Aby absolutnie nie wiedziały, jakie tam są zwierzątka. I proszę o przyciskanie przycisków, które są wyczuwalne pod chusta, a dzieci próbują zgadnąć, jakie zwierzę wydało odgłos.
  • Jak już dzieci pamiętają mniej więcej gdzie są  jakie zwierzątka w chuście (dzieci nadal nie widzą obrazków), proszę o wciśnięcie np. żaby. I naprawdę jest wiele śmiechu, gdy zamiast żaby przez przypadek dzieci usłyszą wilka lub ptaka J Ćwiczenie można połączyć oczywiście z innymi ruchowymi, np. chodzenie wokół chusty śpiewając piosenkę, a jak piosenka się skończy prosimy o wciśnięcie np. żaby. 

 

 

SŁUCHOWE ZGADYWANKI:

 

  • Siedzimy w kole, a ja wciskam dźwięk zwierzątka (dzieci nie widzą, co wciskam) i próbują zgadnąć, co to. Jak ćwiczenie sprawia problem (niektóre dźwięki są naprawdę trudne!), to dodaję po angielsku dodatkowe opisy, aby ułatwić zgadnięcie, np. It can run. It lives in the jungle. Później kolej dzieci- to one przyciskają książeczkę i próbują coś powiedzieć o swoich zwierzątkach.

Z PIOSENKĄ:

 

  • Na zakończenie uczymy się bardzo lubianej przez dzieci piosenki Walking in the Jungle! I dzieci generalnie lubią ją przedstawiać J Szczególnie, że w trakcie można przyciskać książkę z dźwiękami  i uciekać przed wybranym zwierzęciem!

W sumie,  pewnie w domu macie sami jakieś ulubione przez dzieci książeczki dźwiękowe. A ucząc się angielskiego, fajnie, jak dzieci lubią, to co robią! Książeczki i chusta są  często naprawdę ciekawym urozmaiceniem zajęć, a dzieciom angielski kojarzy się z czymś atrakcyjnym! A przy okazji się uczą, niekoniecznie zdając sobie o tym sprawę. Pewnie, że pewnie w podobny sposób się bawiliście z dziećmi w domu. Bo właśnie o to chodzi, że angielski u nas dzieci nabywają naturalnie, między innymi poprzez zwykłą, codzienną zabawę. Tylko że po angielsku J

Paulina Łoboda

Write a comment

Comments: 0