Preposition games z zabawkami

Zazwyczaj nauka przyimków  (np. na, pod, w) jest ciężka dla dzieci,  nie tylko w języku polskim, ale  i również w języku obcym. I często  jest kojarzone przez dzieci z ogromną nudą J A wcale tak nie musi być! Sposób jest na to naprawdę prosty- wystarczy odejść , chociaż na chwilę, od biurka i książek.

Na czym polega zabawa?

Najpierw przygotowuję zestaw ‘realiów’ (czyli autentycznych zabawek, a nie kart obrazkowych, które dzieciom się często nudzą, ale z których, oczywiście, sama też korzystam) wykorzystując do zabawy słownictwo,  które dzieci znają lub są w trakcie powtarzania. Aby oczywiście nie było za trudno, bo przyimki są dla dzieci generalnie problematyczne i  często się mylą.

 

Następnie  przygotowuję coś, co będzie moim ‘tłem’ do zabawy –np. krzesło, chusta animacyjna, pudełko.  Najpierw sama prezentuję zabawę, czyli muszę położyć lalkę na krześle. Kolejne polecenie zazwyczaj wydaję mojemu pomocnikowi, czyli obecnie  maskotce panu marchewce lub pacynce, który tym razem, wykonując polecenie, absolutnie nie może się pomylić (na etapie wprowadzania nowego słownictwa).  Później proszę  dzieci o wykonywanie moich (lub pana marchewki) poleceń.  I na koniec wygląda to mniej więcej tak:

Zabawki na  krzesłach i pod krzesłami:)
Zabawki na krzesłach i pod krzesłami:)

Wariacje/Uwagi:

·         Dzieci odpowiadają na pytania ‘Where’s the doll?’ używając przyimków ‘on the chair’ etc
·         Proszę dzieci o  wykonanie poleceń, w których uczestniczą oni, a nie zabawki, np. sit on the chair’, ‘go under the chair’, etc.
·         Często używam chusty animacyjnej, tutaj można połączyć z powtórką kolorów, np. prosić o położenie lalki pod kolorem czerwonym, itp. 

·         Chętnie korzystam z tej zabawy w przypadku nawet klas 1-3, ale oczywiście odpowiednio rozszerzam  zakres słownictwa, jakie dzieci powinny  przećwiczyć.
·         Jak już widzę, że dzieci bez problemu wykonują polecenia, utrudniam zadanie J Przychodzi jakaś pacynka i próbuje powiedzieć, gdzie znajdują się zabawki. Pacynka oczywiście raz się pomyli! Zadaniem dzieci będzie odgadnięcie, kiedy pacynka popełniła błąd! I oczywiście poprawienie pacynki.

 

 

 

 

 W ten sposób dzieci nie tylko się uczą, ale i bawią. A jak się bawią, to nawet często nie wiedzą, że właśnie się uczą!  A jak jeszcze mogą przy okazji pobawić się zabawkami ,  trochę pobiegać  i coś poukładać,  nauka angielskiego zaczyna kojarzyć się z czymś fajnym i ciekawym. I właśnie w ten sposób staramy się prowadzić angielski J

 

 

Paulina Łoboda

Write a comment

Comments: 0