Co nas łączy?-z chustą

Tym razem  jedna z  zabaw  „chustowych”, która na stałe weszła do mojego repertuaru gier i zabaw.  Jest żywa, dynamiczna i możną ją wykorzystać prawie przy powtórce /utrwaleniu każdego materiału. Ponadto, dzieci ją generalnie lubią i wspomaga przy integracji grupy, gdy dzieci  dowiadują się, kto w grupie lubi te same rzeczy, ubiera się lub wygląda podobnie, itp. Podczas  zabawy można ćwiczyć zarówno umiejętności receptywne (rozumienie), ale i  te odpowiedzialne za  mowę czynną. 

Co potrzeba?

 

Chusta animacyjna

Na czym polega zabawa?

  • Dzieci  trzymają chustę i ja mówię np.  black hair”. 
  • Pod chustą przebiegają tylko te dzieci, co mają czarne włosy.
  • Kolejna osoba mówi np. „blue eyes”. Pod chustą przebiegają te osoby, które mają niebieskie oczy. 

I tak dalejJ

 

Zabawa jest naprawdę szybka i prosta, a dzieciom często sprawia dużo frajdy. Podczas zabawy często dowiadują się dużo o innych osobach z grupy. 

 

 

 

Modyfikacje zabawy:

  • Można spokojnie zabawę ułatwiać lub utrudniać, w zależności od możliwości grupy. Najprostsza wersja to np. „blue” i pod chustą przebiegają te osoby, co mają na sobie cokolwiek niebieskiego. Jedna z trudniejszych wersji to wtedy, gdy dzieci same  próbują tworzyć pytania, np. „Who likes bananas?” – i pod chustą biegną ci, co lubią jeść banany.
  • Zabawa idealnie nadaje się również do  powtórzenia wielu tematów. Od kolorów, po owoce, warzywa, ubrania, wygląd, zwierzęta… i pewnie coś jeszcze J

 

 

Miłej zabawy!

Paulina Łoboda

Write a comment

Comments: 1
  • #1

    Arti (Monday, 10 September 2018 07:41)

    Super! Dziękuję za wszystkie pomysły z chustą! Na pewno wykorzystam je na swoich zajęciach.