Kolorowy makaron "robaki"

Dzisiaj o makaronie trochę inaczej. Już wcześniej pisałam, jak  można kolorować makaron- tym razem będzie w inny sposób J  Aby zrobić taki fajny makaron jak na zdjęciu, to trzeba go zabarwić w nieco inny sposób. Ten tutaj makaron był robiony specjalnie na Fantasjon2016 w RCK, jako zabawa w łowienie robaków. 

Co potrzeba?

  • ·         Makaron  (np. spaghetti)
  • ·         Barwniki spożywcze

Wykonanie:

1.       Makaron gotuję w garnku zgodnie z przepisem.

2.       Obok przygotowuję miskę wody z barwnikiem.

3.       Ugotowany makaron odcedzam oraz   część makaronu wrzucam do miski z barwnikiem. Czekam około 5 minut, aż makaron nabierze  intensywnego koloru.  Wyciągam makaron, odcedzam z nadmiaru wody i… gotowe. 

Zabaw z  kolorowym makaronem można wymyślić mnóstwo.
Niektóre z nich:

Polowanie na robaki:

 

Do stoliczka lub pojemnika wrzucam piasek i  chowam w nim „makaron-robaki”. Młodsze dzieci próbują wyciągać makaron ręką, a starsze- szczypcami.  Dodamy kolorowe pojemniki, do których dzieci mogą wrzucać robaki, i zabawa zmieni się w tworzenie kategorii pod względem koloru (zadaniem dzieci jest wrzucić np. zielonego „robaka” do odpowiedniego  zielonego pojemnika). 

Łowienie  „robaków”:

 

Robaki można również łowić w wodzie. Jeżeli zabarwimy wodę na ciemny kolor, to makaron będzie prawie niewidoczny i ciężko będzie wyłowić „robaki”  bez widzenia ich.  Starszakom  może się spodobać wyzwanie.

Układanie wzorów:

 

Z makaronem można również ćwiczyć odwzorowywanie  nie tylko podstawowych figur (np. kwadrat, koło), ale i samogłosek, liter (u nas raczej to odpada, bo czytamy metodą Symultaniczno- Sekwencyjną)  lub cyfr.  Zabawa polega na tym, że  prezentuję dziecku kształt i zachęcam do wykonania podobnego.  Oczywiście- w celu uatrakcyjnienia zabawy- kwadrat może być  nazwany ciastkiem, wentylatorem, domkiem, itp.

Co daje taka zabawa?

  • Wspiera twórcze myślenie,
  •  Ćwiczy motorykę małą, a tym samym wspomaga rozwój mowy oraz przygotowuje do pisania,
  • Rozwija zmysły, w tym głownie zmysł dotyku, poprzez styczność dziecka z  fakturami o stopniu , co jest zdecydowanie ważne w przypadku dzieci o zaburzeniach w sferze przetwarzania sensorycznego. 
  •  Poprzez odwzorowywanie kształtów pobudza pracę neuronów zwierciadlanych (mirror neurons) odpowiedzialnych za rozwój sfery naśladownictwa, która jest konieczna do rozwoju mowy, zachowań społecznych, zabaw w udawanie, itp. 

 

 

 

 

Miłej zabawy!

Paulina Łoboda

Write a comment

Comments: 0