
Dzisiaj o makaronie trochę inaczej. Już wcześniej pisałam, jak można kolorować makaron- tym razem będzie w inny sposób J Aby zrobić taki fajny makaron jak na zdjęciu, to trzeba go zabarwić w nieco inny sposób. Ten tutaj makaron był robiony specjalnie na Fantasjon2016 w RCK, jako zabawa w łowienie robaków.

Co potrzeba?
- · Makaron (np. spaghetti)
- · Barwniki spożywcze
Wykonanie:
1. Makaron gotuję w garnku zgodnie z przepisem.
2. Obok przygotowuję miskę wody z barwnikiem.
3. Ugotowany makaron odcedzam oraz część makaronu wrzucam do miski z barwnikiem. Czekam około 5 minut, aż makaron nabierze intensywnego koloru. Wyciągam makaron, odcedzam z nadmiaru wody i… gotowe.
Zabaw z kolorowym makaronem można wymyślić mnóstwo.
Niektóre z nich:
Polowanie na robaki:
Do stoliczka lub pojemnika wrzucam piasek i chowam w nim „makaron-robaki”. Młodsze dzieci próbują wyciągać makaron ręką, a starsze- szczypcami. Dodamy kolorowe pojemniki, do których dzieci mogą wrzucać robaki, i zabawa zmieni się w tworzenie kategorii pod względem koloru (zadaniem dzieci jest wrzucić np. zielonego „robaka” do odpowiedniego zielonego pojemnika).
Łowienie „robaków”:
Robaki można również łowić w wodzie. Jeżeli zabarwimy wodę na ciemny kolor, to makaron będzie prawie niewidoczny i ciężko będzie wyłowić „robaki” bez widzenia ich. Starszakom może się spodobać wyzwanie.

Układanie wzorów:
Z makaronem można również ćwiczyć odwzorowywanie nie tylko podstawowych figur (np. kwadrat, koło), ale i samogłosek, liter (u nas raczej to odpada, bo czytamy metodą Symultaniczno- Sekwencyjną) lub cyfr. Zabawa polega na tym, że prezentuję dziecku kształt i zachęcam do wykonania podobnego. Oczywiście- w celu uatrakcyjnienia zabawy- kwadrat może być nazwany ciastkiem, wentylatorem, domkiem, itp.
Co daje taka zabawa?
- Wspiera twórcze myślenie,
- Ćwiczy motorykę małą, a tym samym wspomaga rozwój mowy oraz przygotowuje do pisania,
- Rozwija zmysły, w tym głownie zmysł dotyku, poprzez styczność dziecka z fakturami o stopniu , co jest zdecydowanie ważne w przypadku dzieci o zaburzeniach w sferze przetwarzania sensorycznego.
- Poprzez odwzorowywanie kształtów pobudza pracę neuronów zwierciadlanych (mirror neurons) odpowiedzialnych za rozwój sfery naśladownictwa, która jest konieczna do rozwoju mowy, zachowań społecznych, zabaw w udawanie, itp.
Miłej zabawy!
Paulina Łoboda
Write a comment