Dotykowe zgadywanki z watą

Dzisiaj jedna z  zabaw sensorycznych,  skupiająca się głównie na zmyśle dotyku. Zabawa jest  adresowana głównie dla dzieci młodszych, które zdecydowanie preferują zabawy  związane z dotykaniem różnych faktur. 

Co potrzeba?

  • Kilka zabawek o konkretnych, w miarę łatwych do odgadnięcia kształtach
  • Wata

Na czym polega zabawa?

 

Pokazuję dziecku zabawki, które będziemy odgadywać, i chowam je pod watą. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie przedmiotu na podstawie wyczuwalnych pod watą kształtów. Później prosimy dziecko o ukrycie przed nami zabawek w wacie (odwrócenie ról).  Oczywiście zabawę można również ćwiczyć w języku angielskim i w ten sposób utrwalać z dzieckiem podstawowe słownictwo angielskie związane z zabawkami itp. 

Co daje taka zabawa?

  • W zabawowy sposób motywuje dziecko do naprzemiennej komunikacji,  utrwalenia słownictwa w języku angielskim lub ojczystym.
  • Wspiera rozwój zmysłu dotyku, który –w przypadku większości dzieci- i tak zazwyczaj  będzie się rozwijał prawidłowo, gdyż dziecko na co dzień ma styczność z różnymi fakturami.
  • W przypadku dzieci  przejawiających nieprawidłowości w odczuwaniu zmysłu dotyku zabawa nie powinna być zbyt trudna, gdyż wata należy do tzw. faktur suchych, które są generalnie przez większość dzieci tolerowane.  W zależności od  możliwości dziecka można watę zalać wodą  (lub wodą z barwnikiem, bibułą lub farbką) i zrobić z tego zabawę  „mokrą".

 

Miłej zabawy!
Paulina Łoboda

Write a comment

Comments: 0