Kostki dźwiękowe

Wbrew pozorom  "Pamięć dźwiękowa" Alexandra jest to grą typowo  angielską, lecz edukacyjną (stosowana  również podczas różnych terapii, w tym logopedycznych). Ale ja  z takich również korzystam,  o ile są w miarę atrakcyjne i da się je przenieść na zabawę z użyciem angielskiego. A w co da się bawić po polsku, to i po angielsku (póki nie ma polskich napisów).  Kolorowe kostki rok temu biły rekordy  atrakcyjności wśród drugoklasitów i trzecioklasistów, którzy najchętniej cały czas by grali w kostki dźwiękowe J

Na czym polega zabawa?

W przypadku starszaków można grać zgodnie z instrukcją (jako memo dźwiękowe lub planszówka). Z młodszymi kostki używam nieco inaczej, często gra w memo dźwiękowe jest ponad ich możliwości skupienia uwagi)

Dla przedszkolaków:

 • Segregowanie (na dźwięki ciche i głośne)
 • Naśladowanie sekwencji (wzrokowej i dźwiękowej)
 • Dopasowywanie kolor do koloru
 • Rozpoznawanie i różnicowanie dźwięku (wybieram jeden dźwięk [nie pokazując kostki], dziecko ma znaleźć taki sam w swoim zestawie)
Pamięć dźwiękowa Alexander
Pamięć dźwiękowa Alexander

A gdzie tu... angielski?

Praktycznie wszędzie J Przedszkolaki zaczynają od rozumienia (a później nazywania) kolorów, liczenia uzbieranych klocków, segregowania na loud i quiet. Starszaki, grając w planszówkę, uczą się podstawowych komend podczas planszówek, mówią o swoich zdobyczach I’ve got 7 blocks, nazywają dźwięk It is quiet, It is loud,  It sounds different, etc.

Sama często korzystam z gry przy okazji tematu zmysłów, tutaj skupiamy się na jednym ze zmysłówJ

 

Paulina Łoboda

Write a comment

Comments: 3
 • #1

  Nina Anastasio (Friday, 03 February 2017 21:03)


  What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable familiarity concerning unpredicted feelings.

 • #2

  Gabriel Waid (Tuesday, 07 February 2017 14:29)


  I all the time used to read piece of writing in news papers but now as I am a user of internet thus from now I am using net for posts, thanks to web.

 • #3

  Nicole Serafini (Tuesday, 07 February 2017 15:16)


  I do consider all the concepts you have introduced on your post. They are really convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are too short for starters. May you please extend them a little from subsequent time? Thank you for the post.