Zabawy z matą "Miasto"

W tym roku  testowaliśmy kilka nowych zabaw tematycznych, do których wykorzystaliśmy matę "Miasto". Mapa jest   dosyć duża, przyjemna w dotyku i generalnie atrakcyjna dla dzieci. Ba, nie tylko dla dzieci, starci też mogą  na niej bardzo fajnie uczyć się i utrwalać  poruszanie się po mieście w języku angielskim.  Oczywiście matę używam odpowiednio do wieku dzieci, ich możliwości, oraz tego, co zamierzam powtórzyć/utrwalić z daną grupą. 

 

 

Moja lista ulubionych zabaw z matą „Miasto”:

ZABAWA „Znajdź kolor”

 

Dzieci dostają jakiekolwiek  tokeny/znaczniki. Jak wypowiem jakiś kolor,  znajdują  na macie coś w tym kolorze. 

ZABAWA „Znajdź mnie!”

Co potrzeba dodatkowo?

  • małe autka
  • przygotowane paski ze słownictwem, jakie chcemy poćwiczyć

 

 

Dzieci wybierają po 1-2 autka. Następnie losują słówka, odczytują i ich zadaniem jest  odnalezienie tego miejsca (np. Cinema) na mapie i  dojechanie tam autkiem. 

ZABAWA  „Przestrzegaj zasad!”

Co potrzeba?

  • autka
  • paski/kartki/fiszki ze słownictwem, jakie chcemy powtórzyć
  • tokney/znaczniki, które są „punktami karnymi” za łamanie przepisów drogowych

 

 

 

Jak w zabawie poprzedniej, dzieci losują słówka i odczytują. Tym razem zadaniem dzieci jest dojechanie do  wyznaczonego przez kartkę celu (np. Cinema). Uwaga, tym razem trzeba jeździć powoli (!), po jezdni (nie chodniku!), nikogo nie uderzyć i na dodatek nikogo nie potrącić! Za nieprzepisową jazdę dzieci dostają punkty karne, w postaci  tokenów/znaczników. Oczywiście, zabawę można rozbudować, np. dodając czerwone/zielone światła lub pieszych, przed którymi trzeba się zatrzymać. Tutaj nie liczy się to, jak szybko ktoś dotarł do celu, ale przestrzeganie zasad ruchu drogowego. 

ZABAWA  „Dojdź do celu”

Co potrzeba?

  • autka lub zabawki figurki
  • przygotowaną listę-ściągę ze słówkami dot. kierunków (np. Turn left)
  • paski/kartki/fiszki z miejscami, do których można dojść (np. Cinema)

 

 

 

Dzieci dzielą  się figurkami/autkami. Zadaniem dzieci jest dojście do wyznaczonego celu, podążając za wskazówkami (np. turn left). Wariacji tej zabawy może być mnóstwo, w zależności od poziomu grupy  oraz  znajomości słówek/zwrotów. 

Mapa Miasto
Mapa Miasto

 

Generalnie mata dzieciom bardzo się podoba i chętnie się z nią bawią, a że przy okazji ćwiczymy wiele zwrotów związanych z angielskim – z pewnością znajdzie u mnie stałe miejsce!

 

Miłej zabawy!

 

Paulina Łoboda