Klockowe przyimki ze zwierzątkami

Na klocki trafiłam całkowicie przypadkowo, szukając innych gier. Na początku podchodziłam do nich dosyć nieufnie, bo  w sumie niewiele się z nimi robi- tylko wciska w  miejsca na planszy. Jednak temat dla dzieci dosyć atrakcyjny (zwierzątka) i, w sumie, często podczas zajęć poruszany.  Na szczęście klocki okazały się niezastąpioną – i atrakcyjną – pomocą podczas zajęć, na których utrwalam przyimki, np. pod, obok, pomiędzy. 

Co potrzeba?

  • Klocki
  • Opcjonalnie: woreczek, z którego dzieci ciągną klocki.

 

 

Na czym polega zabawa?
Dzieci losują z woreczka klocek ze zwierzątkami. Następnie kładą go zgodnie z instrukcją słowną, np. „Put the crocodile between the fish and the elephant.”  Dzieci kładą  klocki zgodnie z poleceniem, a przy okazji utrwalają nie  tylko przyimki, ale również powtarzają zwierzątka.  Przymki (np. next to, between, on, under, over) są generalnie dla dzieci trudne do nauczenia, a fajnie nie powtórzyć i utrwalić na materiale atrakcyjnym dla dzieci!

Uwagi:

  • Jeżeli ktoś lubi gry oparte na rywalizacji, można grę zmodyfikować oraz podzielić dzieci na drużyny. Za poprawne dopasowanie klocka (zgodne z poleceniem) drużyna dostaje punkty.
  • Zabawę można przeprowadzić również na tradycyjnych klockach, na które można przykleić wizerunki zwierząt, ubrań, itp. I na jakiejkolwiek planszy układać  klocki.
  • Gra jest rewelacyjna również na zajęciach logopedycznych czy z  wspomagania rozwoju dzieci, gdzie dziecko musi odpowiednio włożyć klocek. Nie tylko ćwiczymy mowę (zwierzątka), rozumienie (pod, nad, obok, pomiędzy), ale również motorykę małą-  dopasowanie klocka wcale nie jest takie łatwe!

Miłej zabawy!

Paulina Łoboda