Teatrzyk cieni

Teatrzyk cieni można wykonać w najróżniejszy sposób, potrzeba tylko, aby było dosyć ciemno oraz jakieś dodatkowe źródło światła (np. latarka). A ponieważ jest okres zimowy, niewiele trzeba, aby w pomieszczeniu było ciemniej : )  Cienie można zrobić na ścianie, na suficie, przez prześcieradło lub… wykorzystać do tego gotowy teatrzyk (kurtyny), jak u mnie na zdjęciu.  

Sam  teatrzyk sprawdza się rewelacyjnie w grupach młodszych, tj. przedszkolnych oraz  klas 1-3. A przećwiczyć można naprawdę dużo- od pojedynczych słów (np.  ubrania, cyfry, zwierzątka) aż po całe zdania (np. postaci lub zwierzątka przedstawiające czynności). 

Na czym polega zabawa?

 

Generalnie na zgadywaniu czyj to cień lub co robi dana postać/zwierzątko, więc jest banalnie prosta i  szybka w zorganizowaniu. Wystarczy wykorzystać typowe dziecięce  zabawki (np. pacynki na palce) lub wyciąć kształty (można przecież w to zaangażować dzieci!) oraz przypiąć te kształty na patyczkach do lodów. Oczywiście – po zaprezentowaniu zabawy- zachęcamy same dzieci do  przygotowywania własnych zagadek!

Miłej zabawy!

 

Paulina Łoboda