Worek Skarbów

Dzisiaj o jednym z moich ulubionych gadżetów  wykorzystywanych do nauki dzieci  -  i tych młodszych, i tych starszych.  Przygotowanie zabawy jest naprawdę proste i mało czasochłonne- wystarczy zwykły (najlepiej nieprześwitujący) worek oraz… gadżety.  Worek Skarbów wykorzystuję od przedszkolaków po późną klasę podstawową, w zależności od tematu zajęć, poznawanych struktur gramatycznych, itp.

 

 

Moje top 10 zabaw z jednym, małym workem:

„Do you like broccoli?”

Tak, wszyscy chyba tę piosenkę już znają J  Ale teraz nie o piosence, tylko o  Worku. Zabawa prosta- dzieci ciągną  jedzenie z worka  i odpowiadają na pytanie „Do you like broccoli?” : „Yes, I do/No, I don’t”. Idealne ćwiczenie do utrwalenia odpowiedzi „Yes, I  do” oraz „No, I don’t”.

 

„How does it taste/feel?”

Dzieci ciągną  jedzenie i odpowiadają na pytania  “How does it taste?”, „How does it feel?”.  Ważne, aby w worku znajdywały się  przykłady jedzenia o różnych fakturach, np. szorstkie, miękkie, twarde.  Fajna – i angażująca – zabawa przy temacie zmysłów.

 

„Find something rough/soft”

Zabawa podobna do tej co wyżej, tylko łatwiejsza- zadaniem dzieci jest odnalezienie (samym dotykiem) owoc/warzywo o odpowiedniej fakturze.

 

“Are there any bananas in the bag?”

Wyciągam z  worka wszystkie przedmioty I pokazuję dzieciom. Daję im  około 15 sekund na zapamiętanie, co było w worku i chowam przedmioty. Następnie zadaję pytania: „Are there any bananas?”- sprawdzam, ile dzieci zapamiętały, a przy okazji ćwiczymy i utrwalamy odpowiedzi „Yes, there are/ No, there aren’t”.

 

“It’s small, red and sweet”

Zagadki! Najpierw sama prezentuję zabawę, a później zachęcam dzieci do  kontynuowania zabawy.  Wyciągam na stół wszystkie przedmioty oraz opisuję jeden, np. „It’s small, red and sweet. What is it?” Dzieci zgadują (np. w drużynach).

 

“Is it a banana?”

Wysypuję na stół zawartość worka i  daję dzieciom około 10-15 sekund na zapamiętanie, co było  w worku. Jedno dziecko- ukradkiem- zabiera jeden przedmiot. Reszta grupy stara się zgadnąć, co zniknęło, zadając pytania „Is it a banana?”.

 

Find an apple!

Z młodszymi grupami oraz przedszkolakami można o wiele prościej – np.  poprosić o znalezienie jabłka. Zadaniem dziecka będzie odnalezienie wypowiedzianego przedmiotu, np. jabłka.  Wbrew pozorom, dla maluszków nie jest to łatwe zadanie J Albo wyrzucam wszystkie owoce/przedmioty na środek i proszę o  wskazanie owoców/warzyw określonych kolorów.

 

„What is it ?”

Tej zabawy nauczyłam się dzisiaj od jednej dziewczynki  i chętnie ją wykorzystam w różnych grupach J Od dzieci też można się naprawdę dużo nauczyć!  Wyrzucam na stół zawartość worka, a jedno dziecko  rysuje na tablicy tylko wybrany kawałek tego przedmiotu (np. liść od pomidora). Zadaniem dzieci z grupy jest odgadnięcie, co to za przedmiot.

 

„ It might/may/must be a banana!”

W przypadku starszych grup – idealna zabawa do ćwiczenia kilku czasowników modalnych. Starszaki absolutnie nie mogą widzieć wcześniej, co jest w worku. Ewentualnie, może być lekko prześwitujący, bo inaczej zabawa może być za trudnaJ Dzieci wkładają rękę do worka i próbują cokolwiek odgadnąć, ćwicząc „It might be a banana!”

 

“Eat, please!”

 

Zabawa w  udawanie u przedszkolaków to też sposób na naukę podstawowych czasowników! Do tego potrzeba nam worka z jedzeniem oraz…  kilku pluszaczków, które będziemy karmić wylosowanym jedzeniem. Oczywiście, każde zwierzątko musi być poproszone o zjedzenie swoich posiłków!

Jeden worek- wiele pomysłów. Tylko co pewien czas zawartość worka trzeba wymieniać, aby dzieci za bardzo się nie przyzwyczaiły, co w nim jest J

 

Miłej zabawy!

 

Paulina Łoboda